Czy elektroniczne deklaracje naprawdę są bezpieczne?

Rosnące z roku na rok zainteresowanie elektronicznymi PITami, interaktywnymi formularzami i rozliczaniem się z PITów przez Internet pozwala zakładać, że ta forma składania wniosków za kilka lat całkowicie wyprze osobiste wizyty w urzędach skarbowych.

Jednak e-PITy to wciąż nowość dla wielu podatników. Zdecydowana większość osób rozliczających się z własnych dochodów nie ma pojęcia, że istnieje inna forma składania zeznań podatkowych PIT niż wizyta u fiskusa, stanie w kilometrowej kolejce i użeranie się z machiną biurokratyczną. Tymczasem już od kilku lat można to załatwić w sposób prosty i „bezbolesny”. Elektroniczne deklaracje podatkowe dostępne są dla podatników i w tym roku.

Użytkowanie e-deklaracji wiąże się z pytaniem o ich bezpieczeństwo i skuteczność. Przeciwnicy twierdzą, że składanie PITów przez Internet może być ryzykowne dla podatnika, że łatwo o podszycie się pod innego podatnika lub o sfałszowanie danych. Zwolennicy tradycyjnej metody składania formularzy PIT zaznaczają także, że e-deklaracje i wysyłanie PITów przez Internet nie gwarantuje, że zeznanie dotrze tam, gdzie powinno.

Wszystkie te opinie wydają się być przesadą i wyrazem naturalnego lęku większości ludzi przed innowacjami. Biorąc pod uwagę zaawansowanie technologii odpowiedzialnej za e-formularze, program PIT 2012 gwarantuje bezpieczeństwo i skuteczność. Przede wszystkim złożenie elektronicznego podpisu lub zamieszczenie informacji odnośnie kwoty przychodu z minionego roku podatkowego, skutecznie zabezpiecza przed ewentualnym podszyciem się osoby drugiej pod podatnika.

Polecamy wersję, którą można pobrać za darmo z naszej witryny. Program przelicza wszystko automatycznie i sam wypełnia puste rubryki. W momencie, gdy e-deklaracja jest wypełniona prawidłowo, program sygnalizuje gotowość wysłania PITa do urzędu skarbowego. Co więcej, program generuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru, czyli tzw. potwierdzenie UPO, które traktowane jest jak dowód nadania listu poleconego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Please type the characters of this captcha image in the input box

Wpisz proszę kod z obrazku w polu powyżej.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>