Co można odliczyć od podatku?

Nowy okres podatkowy to również szansa dla każdego podatnika, by zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Wystarczy zapoznać się z aktualnymi ulgami podatkowymi i sprawdzić, co możemy odliczyć od swojego PIT za rok 2012. Warto też pamiętać, że w tym roku po raz ostatni możemy rozliczyć ulgę za Internet.

Akcja 1% podatku na OPP

Rozliczając PIT za rok 2012 każdy podatnik może przekazać 1% podatku na cele charytatywne. Wystarczy znać numer KRS wybranej fundacji lub Organizacji Pożytku Publicznego i wpisać go w odpowiedniej rubryce swojego formularza PIT. Warto wiedzieć, że przekazanie 1% z PIT nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami i jest dobrowolne.

Ulgi na dzieci

Najwyższa wartość pieniężna odliczenia przez rodziców i opiekunów w PITach to 1112,04 zł (92,67zł na miesiąc) za cały rok opieki. O ulgę na dziecko mogą z całą pewnością starać się rodzice jeśli tylko posiadają pełnię praw rodzicielskich, a w pozostałych przypadkach opiekunowie prawni oraz rodzice zastępczy. Jeśli rodzice dziecka przeszli rozwód i pełnią opiekę nad dziećmi na zmianę po kilka miesięcy, dotyczy ich również ulga prorodzinna, ale liczona dziennie.

Należy również dodać, że wspólnie z dziećmi mogą rozliczać się z fiskusem w PITach za rok 2012 rodzice posiadający pełnię praw rodzicielskich, a także opiekunowie prawni oraz podatnicy, którzy kwalifikują się jako samotny rodzic (kawaler, rozwodnik, panna lub pozostają w separacji).

Odliczenie podatkowe od składki zdrowotnej ZUS

Składki zdrowotne na ZUS może odliczyć od podatku każdy podatnik. Dokładnie wszystkie wymagane przez Urząd Skarbowy informacje o zdrowotnej składce ZUS zawarte są w PIT-11, który winien przekazać podatnikowi pracodawca. Naszym zadaniem jest tylko przepisać interesujące nas dane z PIT 11 na swój PIT za 2012 rok.

Wypełniając formularze podatkowe PIT 2012/2013 warto jeszcze pamiętać o uldze rehabilitacyjnej oraz o uldze internetowej, którą w tym roku możemy rozliczyć po raz ostatni. Odliczenie podatkowe za Internet pozwoli zaoszczędzić podatnikom maksymalnie 760 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Please type the characters of this captcha image in the input box

Wpisz proszę kod z obrazku w polu powyżej.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>