Najczęściej zadawane pytania – PIT 2014 / 2015

 • Czy wolno korzystać z druków PIT z poprzednich lat?

Stanowczo zabrania się z korzystania z przestarzałych formularzy PIT. W tym roku obowiązują PITy za 2015 rok i tylko te formularze należy wypełnić. Co roku Ministerstwo Finansów nanosi jakieś poprawki i nowelizacje do prawa podatkowego, co odzwierciedla się w konstrukcji formularzy.

 • Czy mogę mieć pewność, że PIT wysłany przez Internet dotrze do urzędu skarbowego?

Gwarancją skutecznego wysłania PIT przez Internet jest otrzymanie poświadczenia UPO. Ministerstwo Finansów wysyła drogą elektroniczną zawiadomienie, że PIT został dostarczony i nie posiada błędów, a program do rozliczenia PIT automatycznie generuje poświadczenie UPO. Poświadczenie traktowane jest na równi z przekazem pocztowym i należy je przechowywać przez 5 lat od końca roku, w którym złożyło się deklarację podatkową.

 • Jak skorzystać z możliwości wysłania PIT przez Internet? Co powinnam zrobić?

Aby wysłać PIT przez Internet, wystarczy posiadać dostęp do Internetu i pobrać program do rozliczenia PIT. Jedną z takich aplikacji jest Program PIT 2015, który można pobrać za darmo.

 • Gdzie mam złożyć PIT, jeśli studiuję i pracuję w jednym mieście, a zameldowany jestem w innym?

Wybór Urzędu Skarbowego, według ustawy o podatku dochodowym, zależy od miejsca zamieszkania podatnika. Nie chodzi tu o zameldowanie, lecz o miejsce faktycznego zamieszkania. Jeśli podatnik przeprowadzał się w ciągi roku, podczas wyboru Urzędu Skarbowego należy wziąć pod uwagę ostatni adres z danego roku podatkowego.

 • Czy mogę wysłać PIT przez Internet jeśli nie posiadam podpisu elektronicznego?

Dokonując rozliczenia PIT 2015 przez Internet, nie będzie wymagane posiadanie podpisu elektronicznego oznaczonego certyfikatem. Zamiast tego wystarczy podać swoje imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL oraz kwotę przychodu uzyskaną w poprzednim roku podatkowym.

 • Czy trzeba przechowywać stare PITy?

PITy maja swój termin ważności i trzeba się z tym bardzo liczyć. Zaleca się trzymanie PITu przez 5 lat od ostatniego dnia roku, w którym dany formularz się wysyłało. Dla deklaracji PIT 2015 termin ważności mija 31 grudnia 2018 roku.

 • Czy możliwa jest korekta przez Internet?

W tym roku, składając PIT 2015, będzie można złożyć korektę przez Internet. Internetowa korekta będzie dotyczyła zarówno PITu składanego przez Internet, jak i tego zadeklarowanego tradycyjnie lub wysłanego pocztą.

 • Do kiedy można składać korekty PITów?

Korekty PIT można składać przez cały okres ważności deklaracji PIT (5 lat). Oznacza to, że wysyłając PIT 2015, można składać korekty najpóźniej do 31 grudnia 2018 roku.

 • Wysłałem PIT przez Internet i otrzymałem poświadczenie UPO. Co mam z nim zrobić?

Poświadczenie UPO informuje o prawidłowym dostarczeniu PITa do Urzędu Skarbowego i traktować je należy na równi z przekazem pocztowym. Dokument UPO można zachować na dysku lub wydrukować, lecz powinno się je trzymać nie krócej niż 5 lat, licząc od końca roku, w którym składało się deklarację podatkową.

 • Wysyłam PIT przez Internet. Czy moje dane są chronione?

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów gwarantują bezpieczeństwo danych, które zabezpieczone są przez system metodą kryptograficzną.

 • Jak długo ważne jest poświadczenie UPO?

Poświadczenie UPO ważne jest przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym je otrzymano. Poświadczenie UPO jest ważnym dokumentem i nie powinno się go wyrzucać wcześniej niż przed upływem jego terminu ważności.

 • Ile trzeba czekać na zwrot podatku?

Urząd Skarbowy ma 3 miesiące na wysłanie pieniędzy z tytułu zwrotu podatku począwszy od dnia dostarczenia formularza PIT do Urzędu Skarbowego. Osoby, które wysłały PIT drogą elektroniczną mają większą szansę na szybsze otrzymanie zwrotu podatku. Wynika to ze sprawnego funkcjonowanie systemu e-deklaracji.

 • Chciałbym rozliczyć ulgę za Internet. Jakiego użyć załącznika?

Rozliczając ulgę za korzystanie z Internetu, należy wypełnić załącznik PIT/O. Niniejszy załącznik dotyczy tylko tych podatników, którzy rozliczają się z podatku za pomocą PIT-28, PIT-36 oraz PIT 37.

 • Jakie dane identyfikacyjne należy podać, składając PIT przez Internet?

Aby złożyć PIT przez Internet nie trzeba posiadać już podpisu elektronicznego. Wystarczy podać: -imię -nazwisko -datę urodzenia -PESEL (przedsiębiorcy podają NIP) -wartość dochodu z poprzedniego roku podatkowego.

 • Chcę uzyskać ulgę za Internet. Czy muszę posiadać fakturę VAT?

Wypełniając PIT 2015, osoba, która stara się o uzyskanie ulgi za Internet, nie będzie musiała przynosić faktur VAT z tego tytułu. Nie oznacza to, że nie będzie zmuszona udokumentować wydatku. Podatnik w tym wypadku będzie mógł się posłużyć wyciągiem z banku, który poinformuje o przelewach z tytułu korzystania z Internetu.

 • Jeśli korzystam z Sieci w kafejkach internetowych, mogę odliczyć ulgę internetową?

W rozliczeniu PIT 2015 do ulgi internetowej nie uprawnia już jedynie korzystanie z Internetu w miejscu zamieszkania. W związku z tym i użytkownicy Internetu mobilnego, i korzystający z kafejek internetowych mogą odliczyć ulgę na Internet. Warunkiem jest udokumentowanie wydatków na Internet.

Najczęściej zadawane pytanie o Program PIT 2013

 

Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu, z przyjemnością odpowiemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Please type the characters of this captcha image in the input box

Wpisz proszę kod z obrazku w polu powyżej.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>