Znasz sposoby rozliczenia PIT36?

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą wypełniają formularz PIT-36. Jak najłatwiej go wypełnić i co można w nim odliczyć?

Dla kogo jest PIT-36?

Na tym formularzu rozliczają się ci, którzy w 2012 roku:

- prowadzili działalność gospodarczą (pozarolniczą),

- rozliczali się według skali podatkowej,

- opłacali składki samodzielnie.

Jeśli podatnik prowadzi dwie działalności, jedną rozlicza ryczałtem, drugą na zasadach ogólnych, musi złożyć do urzędu dwa PITy 36 i 28. Ryczałt jest rozliczany do 31 stycznia, więc w tym wypadku trzeba to mieć na uwadze. Jeśli podatnicy zbyli nieruchomość między 2007 a 2008 rokiem, także muszą złożyć PIT36. Na tej deklaracji rozliczają się także ci, którzy w 2012 roku pracowali poza granicami kraju i nie byli zatrudnieni przez polskiego pracodawcę.

Jakie są ulgi podatkowe na PIT-36?

Ten formularz podatkowy pozwala na ujęcie właściwie wszystkich ulg. Najpopularniejsza jest ulga prorodzinna i internetowa, a także rehabilitacyjna. Do odliczenia ulg na PIT36 konieczne są załączniki PIT/O i PIT/D. W grę wchodzi też preferencyjne rozliczenie, czyli wspólnie z małżonkiem lub wspólnie z dzieckiem. Jednak jeśli drugi małżonek nie rozlicza się według skali, to wspólne rozliczenie jest niemożliwe. W sytuacji, gdy żona rozlicza się na PIT37, a mąż prowadzi działalność gospodarczą, wspólnego rozliczenia trzeba dokonać na druku 36. Ta deklaracja podatkowa umożliwia też  doliczenie dochodów niepełnoletnich dzieci.

Metody rozliczenia

Zeznanie podatkowe na formularzu PIT 36 2012 można złożyć przez Internet lub tradycyjnie. W Internecie można znaleźć wszystkie aktualne formularze interaktywne i w formacie PDF. Do elektronicznej wysyłki nie jest potrzebny kwalifikowany e-podpis, więc z powodzeniem można wybrać tę szybszą drogę na rozliczenie roczne. Programy do PITów ułatwiają wypełnienie druków podatkowych, a także pozwalają na wysłanie e-deklaracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Please type the characters of this captcha image in the input box

Wpisz proszę kod z obrazku w polu powyżej.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>