Ulgi podatkowe za rok 2012 – coś nowego?

Ostatniego roku pojawiło się kilka zmian, jeśli chodzi o ulgi podatkowe, takie jak internetowa, rehabilitacyjna, prorodzinna oraz parę innych.

ULGI PODATKOWE PIT ZA ROK 2012 – coś nowego?

Spokojnie i bez nerwów! Tym razem zmiany mają pozytywny wydźwięk.

Ulga na dzieci

Rozliczając PIT 2012 /2013, przede wszystkim zaś Podatek PIT 37, można starać się o ulgę na dziecko, zwaną również ulgą prorodzinną. Ulga na dziecko dotyczy zazwyczaj dzieci do 18 roku życia i dzieci pełnoletnich, które spełniają określone niżej warunki.

Ulga na dziecko małoletnie dotyczy podatnika, który:

  • ma władzę rodzicielską,
  • jest opiekunem prawnym małoletniego dziecka,
  • pełni funkcję rodziny zastępczej.

Ulgę na dziecko dorosłe może otrzymać podatnik, który:

  • ma uczące się dziecko, które nie przekroczyło 25 roku życia,
  • ma niepełnosprawne dziecko.

Ulga dla samotnych rodziców

Rodzic (osoba rozumiana w tym wypadku, jako nie będąca nigdy w związku małżeńskim, po rozwodzie, wdowiec lub wdowa, pozostająca w separacji) lub opiekun prawny, który samotnie wychowywał dziecko może ubiegać się o ulgę na samotnie wychowujących dzieci.

Prawo do ulgi z tytułu samotnego wychowania dzieci maja również osoby:

  • których współmałżonek odsiaduje wyrok więzienia,
  • których współmałżonek lub były współmałżonek został pozbawiony praw rodzicielskich.

 Ulga za Internet

Od tego roku nie trzeba udowadniać za pomocą faktury VAT, że korzystało się z Internetu. PIT za rok 2012 przewiduje możliwość otrzymania ulgi z tytułu użytkowania sieci internetowej. Wystarczą wyciągi bankowe, rachunki za Internet lub podobne dokumenty potwierdzające opłatę za Internet. Ponadto będzie można rozliczać się nie tylko za Internet stacjonarny ale również za sieć mobilną.

Jeżeli chodzi o Internet i podatki, warto zwrócić w tym miejscu uwagę na możliwość rozliczania się z fiskusem przez Internet właśnie. Elektroniczne rozliczanie PIT możliwe jest dzięki rządowemu systemowi e-Deklaracje oraz takim aplikacjom jak PIT 2012 Program. Oprogramowanie tego typu dostępne jest w Internecie za darmo.

Ulga dla osób oddających krew

Podatnik, który nieodpłatnie oddawał swoją krew w placówkach krwiodawczych będzie mógł rozliczyć PIT 2012 wraz z ulgą dla honorowych krwiodawców. Wystarczy posiadać zaświadczenie z PCK, które będzie informowało o ilości oddanej krwi.

Ulga rehabilitacyjna dla osób, które posiadają psa przewodnika

Zmiany w ulgach rehabilitacyjnych dotkną osoby niewidome lub niedowidzące i będą dotyczyły możliwości odliczenia pieniędzy za utrzymanie psa przewodnika. Za miniony rok podatkowy 2012 będzie można więc odliczyć koszty związane z posiadaniem licencjonowanego psa przewodnika. Osoby, które posiadają silną wadę wzroku będą mogły odliczyć w PITach wydatki na psa przewodnika nieprzekraczające 2280 zł w skali roku. Wydatki takie nie muszą być dokumentowane. Wystarczy posiadać certyfikat na psa przewodnika.

Miejmy nadzieję, że takie ułatwienia utrzymają się jak najdłużej i że będzie ich przybywać w przyszłości. Jak widać ulgi podatkowe w tym roku skonstruowane zostały z myślą o wygodzie, zasobach i zdrowiu podatnika.

Niestety ulga na Internet zostanie wkrótce usunięta, zgodnie z zapowiedziami premiera. Jednak do 30 kwietnia 2013 roku będzie jeszcze obowiązywać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Please type the characters of this captcha image in the input box

Wpisz proszę kod z obrazku w polu powyżej.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>