Najpopularniejszy druk PIT 37 – jak go rozliczyć?

Termin rozliczenia podstawowych deklaracji podatkowych mija 30 kwietnia 2012. Zdecydowana większość podatników rozlicza się na PIT 37. Poznaj najważniejsze informacje o swoim formularzu podatkowym.

Na druku PIT 37 rozliczają się ci, którzy zarabiają w Polsce i są zatrudnieni na umowę o pracę, zlecenie lub o dzieło. Ten formularz dotyczy też emerytów i rencistów. Rozliczane są na nim także stypendia. Oczywiście z PIT37 korzystają podatnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej i opodatkowani są według skali.

PIT 37? – Żaden problem!

W Internecie jest wiele poradników, które podpowiadają, jak rozliczyć PIT-37 2012. Zeznanie podatkowe można wypełnić i złożyć naprawdę szybko i bez większych kłopotów. Najważniejsze, żeby rozliczyć się na aktualnych formularzach podatkowych i w terminie. To sposoby na uniknięcie korekt i kar.

Rozlicz PIT37 2012

Ten formularz wypełnia się w oparciu o informację od pracodawcy – PIT-11. Wielu ludzi jeszcze wybiera tradycyjną formę rozliczenia i uzupełnia PITy ręcznie. Jednak coraz większym zainteresowaniem i zaufaniem cieszą się Programy do PITów. To chyba najłatwiejsza metoda na uzupełnienie deklaracji. Chociaż w sieci bez problemu można znaleźć aktualne formularze 37, to aplikacja rozliczeniowa gromadzi wszystkie potrzebne w jednym miejscu. Instrukcja rozliczenia PIT-37 jest właściwie niepotrzebna, jeśli używa się któregoś z programów. Opcja pomocy dokładnie wskazuje, co trzeba wpisać w rubryki. Poza tym program PIT oblicza kwoty podatku, więc faktycznie ułatwia cały proces rozliczenia.

Ulgi w PIT-37

Rozliczający się na najpopularniejszej deklaracji, mogą odliczyć wszystkie istotne ulgi. PIT-37 2012 umożliwia skorzystanie z ulgi na dzieci i na Internet. Ta ostatnia już w następnym rozliczeniu podatku nie będzie funkcjonować. Ulga prorodzinna dotyczy wszystkich rodziców, którzy zachowują prawa rodzicielskie i opiekunów prawnych. Rocznie można odliczyć od podatku nawet 1112,04 zł. Do odliczenia ulg potrzebne są załączniki PIT/O i D.

Na deklaracji PIT 37 można też rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Preferencyjne rozliczenie nie jest możliwe, jeśli jedno z małżonków rozlicza się liniowo, kartą podatkową lub ryczałtem. Inną formą jest też rozliczenie wspólne rozliczenie z dzieckiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Please type the characters of this captcha image in the input box

Wpisz proszę kod z obrazku w polu powyżej.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>