Dochody kapitałowe, czyli jak rozliczyć PIT 38?

Wszyscy, którzy inwestują w papiery wartościowe muszą rozliczyć podatek kapitałowy. Ten dodatkowy formularz podatnicy muszą złożyć do 30 kwietnia, tak samo jak główne zeznanie podatkowe.

Zobowiązani do zapłaty podatku giełdowego są:

- podatnicy, którzy grają na giełdzie, kupili akcje lub udziały w spółkach. Te osoby muszą wypełnić za 2012 rok PIT38. Jeśli odnieśli przychody w ramach działalności gospodarczej, wtedy nie rozliczają tej deklaracji. Podatek kapitałowy należy rozliczyć, nawet jeśli na giełdzie odniesiono jedynie straty. Jeśli akcje podatnik zakupił w 2012 roku, ale nie sprzedał ich, nie płaci podatku Belki.

To tylko dodatkowy formularz podatkowy. Nie można więc na nim odliczyć żadnych ulg, ani rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Można natomiast przekazać 1% podatku na OPP.

Sposoby rozliczenia PITu-38

Podstawą jest informacja z biura maklerskiego – PIT 8c. W oparciu o nią wypełnia się deklarację podatkową. Programy PIT, które są ostatnio jedną z popularniejszych metod rozliczania podatku dochodowego, pozwalają na szybsze rozliczenie podatku giełdowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcję pomocy, która dokładnie wskaże, jak wypełnić PIT 38 za 2012 rok.

Spora grupa podatników korzysta jeszcze z tradycyjnej metody rozliczenia rocznego. Można trochę unowocześnić tę metodę i pobrać z sieci darmowe formularze interaktywne Pit 38. Po uzupełnieniu ich z pomocą komputera, wystarczy je wydrukować i zanieść do urzędu skarbowego.

E-deklaracje to nowy sposób składania zeznania podatkowego, ale zyskuje coraz więcej zaufania. W dodatku formularze PIT 38 nie wymagają e-podpisu, więc można je szybko wysłać przez Internet.

Przydatne informacje:

Nieaktualne drugi wymagają korekty rozliczenia PIT2012. W rozliczeniu rocznym najważniejsze są terminy i aktualne druki. Spóźnienie z zeznaniem podatkowym wiąże się z karą grzywny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Please type the characters of this captcha image in the input box

Wpisz proszę kod z obrazku w polu powyżej.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>