PITy 2012 / 2013

Z roku na rok w Polsce rozliczenie roczne z fiskusem przybiera coraz to łatwiejszą i wygodniejszą formę. Ludzie jednak przekonują się do PITów online powoli. Na razie istotne są dla nich bardziej informacje o możliwych odliczeniach, terminach wysyłania poszczególnych deklaracji i sposobach na poprawianie błędów w zeznaniach.

Gdy błąd jest w PIT-11

Złożenie korekty jest Twoim obowiązkiem bez względu na to, kto popełnił błąd – Ty, wypełniając formularz PIT 37 czy też raczej Twój szef, wypełniając PIT-11.

Za rok skończy się e-ulga

Zgodnie ze słowami premiera, niedługo zlikwidowana zostanie ulga na Internet. To zła wiadomość dla wielu podatników gdyż oprócz ulgi na dziecko, e-ulga jest najpopularniejszym odliczeniem nad Wisłą. Dobrze, że w zeznaniu za 2012 r. wciąż jeszcze można skorzystać z tego odliczenia.

Niewiedza – pomyłki na korzyść fiskusa

Z zapomnianych ulg na szczęście można skorzystać w momencie dokonywania korekty. Jeśli zgubisz dokumenty, które uprawniają do ulgi na Internet i nie zdążysz jej odliczyć na deklaracji PIT za 2012 r., będziesz mógł to skorygować, jeśli tylko znajdziesz fakturę VAT albo potwierdzenie przelewu bankowego. Jeśli jednak zdarzy się ”literówka” w rozliczeniu PIT 2012, oprócz korekty trzeba też odprowadzić podatek razem z odsetkami. Warto się pospieszyć, aby odsetki nie urosły do rozmiarów poważnych kwot.

Chociaż rośnie liczba e-podatników, ludzie wciąż obawiają się korzystania z nowej technologii. Wyniki badań wskazują na obawy przed brakiem kontroli nad ważnymi sprawami, poprzez oddanie swojego losu w „ręce” robotów. Nie trafia do nich jednak prosta prawda, że możliwości kalkulacyjne sprzętu przewyższają możliwości kalkulacyjne ludzkiego mózgu. Zatem ryzyko błędu przy wypełnianiu e-PITu jest mniejsze, niż przy rozliczeniu tradycyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Please type the characters of this captcha image in the input box

Wpisz proszę kod z obrazku w polu powyżej.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>